Kāpēc veidojas kariess?

Ir zināms, ka zobu kariess- sāpīga zobu bojāšanās, ir process, kas notiek pateicoties skābajai videi un patoloģiskiem mikroorganismiem mutes dobumā. Tiek uzskatīts, ka zobu kariess sākotnēji rodas zobu higiēnas nepilnību dēļ. Tā ir taisnība, kaut gan zinātnieki ir atklājuši vismaz 400 šīs slimības rašanās teorijas. Vispārpieņemtais mūsdienu medicīnas postulāts ir, ka kariesa rašanos iespaido gan mikroorganismi, gan ķīmiskiefaktori. Tas nozīmē, ka mutes dobumā atrodas noteiktas baktērijas, kas veido kariesu, kas saskaroties ar ogļhidrātiem mutes dobumā (piemēram, pārtikas atliekām), veicina skābās vides veidošanos. Tad skābe iedarbojas uz zobu virsmu un pakāpeniski iznīcina emalju. Laika gaitā bojāto zobu emaljā veidojas kariess, kas izplatās dziļāk zobu audos.

Kāpēc veidojas zobakmens?

Tiek uzskatīts, ka zobakmens- kaļķains, ciets nogulums, kas pakāpeniski parādās grūti sasniedzamās zobu emaljas vietās. Atšķirībā no aplikuma, kurš kaut arī bojāsmaida izskatu, tomēr pietiekami viegli tiek iztīrīts ar higiēnisko procedūru palīdzību mājas apstākļos, noņemt zobakmeni ir iespējams tikai klīnikā. Skaidrs ir tas, ka galvenais šāda zobakmens rašanās iemesls ir pēc ēšanas palikušā aplikuma pakāpeniska (pusgada laikā) pārvēršanās par biezāku plēvīti. Vairāk nekā 90% no zobakmens- baktēriju kolonijas, kas aktīvi vairojas mutes dobumā un rada negatīvu ietekmi uz smaganām. Tā var attīstīties gingivīts. ‘’Plēvīte’’varrasties ne tikai uz ārējās zobu virsmas, bet arī zem smaganām, kas izraisa periodontīta veidošanos. Zobu higiēnas procedūras veikšana vismaz reizi sešos mēnešos palīdzēs Jums aizmirst par zobakmeni.

Kas ir implanti?

Šodien, mūsdienu zobārstniecībā bieži var dzirdēt par zobu implantiem. Zobu implanti ir nepieciešami pacientiem, kuri zaudējuši vienu vai vairākus zobus. Tiek uzskatīts, ka implantu var saukt par mākslīgo zobu. Bet būtībā implants ir daļa no konstrukcijas, kas sastāv no skrūves- kronja balsta. Implantus izgatavo no materiāliem, kas ir bio saderiigi ar cilvēka cietiem audiem. Populārākais risinājums ir ražot implantus no titāna, modernākā metode, arī dārgākā izmaksu ziņā- cirkonija implanti. Pēc‘’skrūves’’ saaugšanas ar kaulaudiem, (standarts 3-4 mēn) sākas protezēšanas darbi .Galvenās implanta funkcijas- atjaunot funkciju (piemēram, košļāšanu) un estētiku.

Cik ilga ir atveseļošanās pēc implanta uzstādīšanas?

Atveseļošanas ātrums pēc implanta uzstādīšanas ir atkarīgs no atjaunoto zobu skaita, un, protams, no operācijas sarežģītības pakāpes. Lai viss notiktu veiksmīgi, un atveseļošanās process būtu diezgan īss, lūdzam ievērot šādus pasākumus:

– Sākotnējā izmeklēšana. Implantācijas iespēju un kontrindikāciju noteikšana;

– Rūpīgāka izmeklēšana. Konsultācijas ar terapeitu, paradontologu, ortodontu, higiēnistu. Pacientam tiek piedāvāts tālākais zobuārstēšanas plāns, ja tas ir nepieciešams, jo visām mutes dobuma problēmām ir jābūt atrisinātām pirms implantu ievietošanas.

– Operācija sposms. Notiek implantu uzstādīšana. Šīs mini-operācijas ilgums- līdz 1 stundai, kas notiek zem vietējās anestēzijas. Tiek sagatavota vieta, kurā implants tiks ieskrūvēts. Otrā ķirurgiskā iejaukšanās tiek veikta pēc sadzīšanas, kad tiek ieskrūvēts smaganu formētājs.

– Sadzīšanas posmi. Dzīšanas procesam ir nepieciešami 3 līdz 6 mēneši, atkarībā no tā, vai implants tiek ieskrūvēts augšējā vai apakšējā žoklī.

– Protezēšana uz implantiem. Pēc tam, kad skrūvesirievietotas, smaganu formetāji ir uzstādīti un smagana ir izveidota un sadzījusi, var uzsākt protezēšanu.

Kad ir nepieciešama zoba ekstrakcija jeb izraušana?

Zobu sāpes – viena no visnepatīkamākajām sajūtām, kad būtu obligāti jāvēršas pie zobārsta. Lai saglabātu zobu rindas veselību, ir nepieciešama ārstēšana, bet reizēm arī zobu ekstrakcija kļūst neizbēgama. Mūsu klīnikas augsti kvalificēts zobārsts pieņems gudru lēmumu. 

Tad kādos gadījumos zobu izraušana būs neizbēgama?

1. Kad zobu kronītis ir stipri bojāts, piemēram, ir saglabājusies tikai sakne vai bojājumi ir skaruši smaganu dziļo daļu. Šajā gadījumā zoba atjaunošana ar plombu vai citiem materiāliem, kuri tiktu galā ar slodzi košļāšanas laikā, nav iespējama.

2. kad kariess progresē dziļi smaganā un ir stipri sabojājis saknīti.

3. Zobu izrauj arī gadījumā, ja to ir nopietni skaris parodontīts – izraušana tāpat palīdzēs saglabāt pārējo zobu veselību un pasargās no to zaudēšanas.

Saglabāt jūsu zobu veselību ar ārstēšanas palīdzību var gadījumā, ja tie nav pakļauti pārāk lieliem bojājumiem:

1. Kad iekaisums ir paspējis skart pulpu (mīkstos audus zoba dobumā) vai periodontu – audus, kas atrodas ap zobu.

2. Ārstēšana ir nepieciešama, ja iepriekš ir bijusi nepareizi ielikta plomba, un zobā varēja sākties hronisks iekaisums. Šādos gadījumos bez tīrīšanas un atkārtotas plombas izņemšanas ir nepieciešama sakņu kanālu revīzija.

3. Ja saknes augšējā daļā ir radusies cista – iekaisums kā reakcija uz infekciju, kas arī prasa ārstēšanu.