Profilaktiskā gudrības zobu izraušana 🦷

Vai gudrības zobi ir jāizrauj?

Gudrības zobi jeb “astotnieki” – tā sauc astotos zobus katrā žokļa pusē, kuru funkcija nav aktuāla jau vairākus gadsimtus. Mūsu ēdiens vairs nav tik ciets, kā tas bijis iepriekšējos gadsimtos, un košļāšanas laikā mums vairs nav nepieciešami gudrības zobi. To izraušanas tendence ir novērojama Eiropā un ASV, taču astotniekus pieaugušiem izrauj pēc ārstu norādēm.

🦷 Kā zināms, gudrības zobi izraisa diskomfortu vairāku iemeslu dēļ. Tātad, kā tie var traucēt?

1. palielina kariesa parādīšanās iespējamību, gudrības zobus ir diezgan grūti tīrīt; 2. var traucēt citus zobus, tos izkustinot un padarot zobu stāvokli nepareizu; 3. uz astotniekiem var parādīties plaisas un nošķēlumi; 4. diskomforts košļāšanas laikā, gudrības zobu dēļ mēs nereti iekožam sev vaigā; 5. astotniekiem ir paaugstināts jutīgums.

🦷 Vai gudrības zobi ir jāizrauj, lai varētu ielikt breketes?

Astotnieki nav obligāti jāizrauj, lai ieliktu breketes – ārsts izvērtē katru gadījumu atsevišķi, vai un kādi zobi būtu jāizrauj.

🦷 Kādēļ izrauj visus četrus gudrības zobus?

Gadījumā, ja izrauj tikai apakšējos gudrības zobus, augšējie sāk nolaisties – tiem bija jāsaskaras ar apakšējiem zobiem. Tādējādi notiks zobu rindas izliekšanās, bet nepareizs zobu stāvoklis var izraisīt problēmas deniņu-apakšžokļa locītavā.

🦷 Vai ir jāizrauj gudrības zobi, kuri vēl nav izauguši, bet atrodas vēl kaulā?

Jā, ja rentgena uzņēmums uzrāda, ka gudrības zobi saskaras ar blakus esošajiem zobiem. Pirms zobu izraušanas obligāti ir jāveic rentgens – tie var nepareizi piekļauties kaimiņu zobiem kaulā un tad ir nepieciešama uzreiz divu zobu izraušana.