Covid-19 komplikācijas rodas trīs reizes biežāk pacientiem ar smaganu saslimšanām

Periodontīts ir nopietna smaganu saslimšanas forma, kas skar pusi no pasaules iedzīvotājiem pieaugušā vecuma grupā. Periodontīts izraisa smaganu iekaisumu, un, ja to neārstē, iekaisums var izplatīties pa visu ķermeni. Pētnieki no Eiropas periodontoloģijas federācijas (European Federation of Periodontology, EEP) veica pētījumu, pārbaudot korelāciju starp periodontītu un COVID-19 komplikācijām. Pētījuma rezultāti liecina, ka COVID-19 pacienti vismaz trīs reizes biežāk cieš no komplikācijām, ja viņiem ir smaganu saslimšanas.
Precīzāk runājot, no 568 COVID-19 pacientiem, kuri piedalījušies pētījumā, 258 (45%) ir bijušas smaganu saslimšanas. Izslēdzot citus COVID-19 komplikāciju rašanas riska faktorus (ieskaitot vecumu, dzimumu, ĶMI, smēķēšanu), pacientiem ar smaganu saslimšanām, salīdzinot ar pārējiem COVID-19 pacientiem, komplikācijas radās 3,67 reizes biežāk (95% ticamības indekss [TI] 1,46–9,27).
Asins marķieru, kuri norāda uz iekaisumu organismā, bija izteikti vairāk COVID-19 pacientiem ar smaganu saslimšanām, salīdzinot ar kontroles grupu bez smaganu saslimšanām, kas ļauj secināt, ka iekaisums biežāk izraisa komplikācijas. EFP prezidents, profesors Liors Šapira (Lior Shapira) paskaidro: “Pētījuma rezultāti liecina, ka mutes dobuma iekaisums ir kā durvis koronavīrusa izplatībai. Lai samazinātu komplikāciju daudzumu pacientiem ar COVID-19, epidēmijas izplatīšanas ierobežojošo pasākumu rekomendācijas būtu jāpapildina ar mutes dobuma profilaktisko kopšanu.” Pētījuma autori arī uzsver: “Ja ir noteikta cēloņsakarība starp periodontītu un negatīvām sekām pacientiem ar COVID-19, tad periodontīta pārbaudei un veselības veicināšanai šajā jomā ir nozīmīga loma COVID-19 pacientu ārstēšanā.”